C » Wielkopolskie kluby w systemie ligowym

Wielkopolskie kluby w systemie ligowym

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej ogłosili listę załóg zgłoszonych na poszczególne poziomy. Będzie to kolejny rekordowy sezon Ligi. Poza 18 załogami w Ekstraklasie i 18 w 1 Lidze, zobaczymy również co najmniej 13 załóg na najniższym poziomie. Skład 2 Ligi odbywającej się w całości w Sztynorcie na Mazurach może się jeszcze powiększyć.

Grafika: Polska Liga Żeglarska

Wśród 49 potwierdzonych klubów będziemy mieć 5 reprezentantów naszego regionu. Na najwyższym poziomie rozgrywek jedynym klubem z Wielkopolski będzie HRM Racing. Młody skład poznańskiego klubu dowodzonego przez Piotra Harasimowicza, trenowany przez jednego z najlepszych polskich żeglarzy – Łukasza Wosińskiego, zajął drugie miejsce w ubiegłorocznej 1 Lidze i w Ekstraklasie będzie jednym z faworytów do podium.

fot. Gwidon Libera/Polska Liga Żeglarska

Najwięcej klubów z Wielkopolski zobaczymy w 1 Lidze. Kościańskiemu Klubowi Żeglarskiemu do awansu do Ekstraklasy zabrakło jednego miejsce. W tym sezonie załoga w składzie Sokołowski, Witkowski, Mórawski, Inglot postara się sprostać roli faworytów i za trzecim podejściem wywalczyć awans do Ekstraklasy. Druga runda poprzedniego sezonu, kiedy to podczas rywalizacji w Gdyni wywalczyli drugie miejsce, pokazuje, że jest to w ich zasięgu.

fot. Gwidon Libera/Polska Liga Żeglarska

Kolejni pierwszoligowcy to załogi znad Jeziora Powidzkiego. Grupa Regatowa Powidz pomimo problemów kadrowych utrzymała się w 1 Lidze. Na tym poziomie rywalizacji, do załogi Tomasza Fereta dołączy druga, dowodzona przez jego córkę. SKŻ Powidz, z Oliwią Feret za sterem, okazał się sensacją 2 Ligi. Najmłodsza załoga w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej rzutem na taśmę wywalczyła awans na wyższy poziom. Zebrane w poprzednim sezonie doświadczenie musi teraz zaprocentować, gdyż walka o utrzymanie może być trudniejsza od tej o awans.

fot. Kamila Skowron/Polska Liga Żeglarska

Ostatnim reprezentantem Wielkopolski będzie Onboard, organizator Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Nasza załoga zakończyła ubiegły sezon mocnym akcentem wskakując na podium ostatniej rundy 1 Ligi w Warszawie, jeszcze wtedy reprezentując Ocean Challenge Yacht Club. Od tego roku w barwach Onboard załoga Basi Mrozowicz z Szymonem Jabłkowskim w roli taktyka i Kasią Harc jako głównym trymerem będzie przechodzić Polską Ligę Żeglarską od początku.

Pięć załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej to wciąż mało, biorąc pod uwagę jakim silnym żeglarsko regionem jest Wielkopolska. Mamy nadzieję, że nasza, regionalna Wielkopolska Liga Żeglarska będzie mocnym impulsem dla załóg z Poznania i okolic, aby spróbować ligowego żeglarstwa i finalnie dołączyć do rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim.

Wielkopolska Liga Żeglarska rozpocznie rywalizację w drugi weekend maja i będzie składać się z trzech weekendów w sezonie. W związku z dużym zainteresowaniem i poszerzeniem formatu zgłoszenia są cały czas otwarte. Zapraszamy!

#wielkopolska #ligazeglarska #hrmracing #koscianskiklubzeglarski #skzpowidz #gruparegatowapowidz #onboard

Zobacz nasze inne newsy:

Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
10 września 2023

Hat-trick Mariny Niesulice

W finałowej rundzie Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej ponownie zwyciężyła załoga MKS Marina Niesulice kompletując tym samym hat-tricka w sezonie 2023. Na podium zadebiutowała załoga SKŻ Powidz, a na brązowe medale trafiły do zawodników Jacht Klubu Wielkopolski. Awans do finału Lig Regionalnych wywalczyły załogi Niesulic, JKW i AWF Poznań. 

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
1 września 2023

Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej dobiega końca. W dniach 9-10 września na wodach Jeziora Kierskiego podczas ostatniej rundy załogi powalczą o medale Wielkopolskiej Ligi oraz awans do finału Lig Regionalnych.

Czytaj dalej

Trudna przeprawa faworytów

W dniach 10-11 czerwca na wodach Jeziora Kierskiego odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Faworyci nie zawiedli, choć ich droga do podium była bardziej wyboista niż podczas pierwszej rundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy nowe twarze.

Czytaj dalej