C » Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Ubiegłoroczne rozgrywki upłynęły pod znakiem dominacji doświadczonej załogi MKS Marina Niesulice. Pomimo tego, że traktowali je jako trening do regat ogólnopolskich, zdołali wygrać wszystkie trzy rundy oddając rywalom jedynie pojedyncze wyścigi. Sezon 2024 może okazać się większym wyzwaniem.

– Naszym priorytetem wciąż będzie rywalizacja na poziomie ogólnopolskim, ale nie ukrywam, że obrona tytułu w Wielkopolsce będzie jednym z celów sezonu – mówi Piotr Kotwicki, sternik załogi z Niesulic – Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przy większej flocie i wyższym poziomie sportowym na taką dominację jak w poprzednim roku nie mamy co liczyć, ale jako faworyt chcemy pokazać się z jak najlepszej strony.

Zawodnicy Mariny Niesulice podczas trzeciej rundy Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Choć wiadomo, że poziom sportowy w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej będzie zdecydowanie wyższy, ciężko jednoznacznie wskazać załogi, które powalczą o zwycięstwo. Do tego szerokiego grona można zaliczyć ubiegłorocznych medalistów. Młoda i ambitna załoga Jacht Klubu Wielkopolski powraca w nowych barwach jako Budchem Sailing Team. Znalezienie zewnętrznego finansowania ułatwi im treningi i rywalizację, dzięki czemu mogą się liczyć w walce o tytuł. Załoga AWF Poznań, brązowi medaliści poprzedniego sezonu, dzieli się na dwa zespoły. Część składu będzie reprezentować barwy SKŻ Powidz.

Załoga AWF Poznań podczas trzeciej rundy Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej.

Wszystkie pozostałe zespoły z ubiegłego roku również zmieniają składy. AZS Poznań, Kościański Klub Żeglarski i Texet Sailing team popłyną w nowych odsłonach, a nawet z nowymi sternikami. Do listy startowej dołączą też załogi, które w poprzednim roku startowały w Polskiej Lidze Żeglarskiej, ale nie wywalczyły awansu do 1 Ligi – KS Puchar Soliny oraz YKP Szczecin 2.

Niespodziankę mogą sprawić załogi, dla których format ligowy będzie zupełną nowością. Wrocławska ekipa Yacht Club Sharks, Grupa Regatowa OpenSailing z Piły i Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod Wiatr” z Powidza oraz firmowe zespoły Fujitsu Sailing Team i SBU Yacht Racing PL zaliczą swój debiut w wymagającej formule krótkich i dynamicznych wyścigów.

Wielkopolska Liga Żeglarska 2023

Nadchodzący sezon oznacza dla Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej duże zmiany. Flota jachtów RS21 rozszerzy się z czterech do siedmiu, a ilość załóg zwiększy z 8 do 14. Kolejną nowością jest licencja Polskiej Ligi Żeglarskiej, dzięki której trzy najlepsze załogi powalczą o awans do Finału Lig Regionalnych. Tam zmierzą się z klubami z pozostałych lig – Trójmiejskiej, Warszawskiej, Śląskiej i Mazurskiej o awans do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

To co niezmienne to baza – wyśmienita naturalna trybuna jaką jest Jacht Klub Wielkopolski ponownie ugości wszystkie trzy rundy oraz format. W regatach ligowych załogi ścigają się na jachtach zapewnionych i identycznie ustawionych przez organizatora, dzięki czemu czynnik sprzętowy jest wyeliminowany i liczą się jedynie żeglarskie umiejętności. Zawody składają się z serii krótkich, dynamicznych wyścigów odbywających się na trasie zlokalizowanej blisko brzegu.

Terminarz:
1. runda – 10-12 maja
2. runda – 7-9 czerwca
3. runda – 13-15 września

Wyścigi będą odbywać się w soboty w godzinach 10-18 i w niedziele w godzinach 10-16.

Lista startowa:

 1. MKS Marina Niesulice
 2. AWF Poznań
 3. SKŻ Powidz
 4. AZS Poznań
 5. Kościański Klub Żeglarski
 6. Texet Sailing Team
 7. Stowarzyszenie Z wiatrem i pod wiatr
 8. KS Puchar Soliny
 9. Yacht Club Sharks Wrocław
 10. Grupa Regatowa OpenSailing
 11. Budchem Sailing Team
 12. Fujitsu Sailing Team
 13. YKP Szczecin
 14. SBU Yacht Racing PL

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań

Gospodarz:
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Zobacz nasze inne newsy:
Wielkopolska Liga Żeglarska
10 września 2023

Hat-trick Mariny Niesulice

W finałowej rundzie Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej ponownie zwyciężyła załoga MKS Marina Niesulice kompletując tym samym hat-tricka w sezonie 2023. Na podium zadebiutowała załoga SKŻ Powidz, a na brązowe medale trafiły do zawodników Jacht Klubu Wielkopolski. Awans do finału Lig Regionalnych wywalczyły załogi Niesulic, JKW i AWF Poznań. 

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
1 września 2023

Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej dobiega końca. W dniach 9-10 września na wodach Jeziora Kierskiego podczas ostatniej rundy załogi powalczą o medale Wielkopolskiej Ligi oraz awans do finału Lig Regionalnych.

Czytaj dalej

Trudna przeprawa faworytów

W dniach 10-11 czerwca na wodach Jeziora Kierskiego odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Faworyci nie zawiedli, choć ich droga do podium była bardziej wyboista niż podczas pierwszej rundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy nowe twarze.

Czytaj dalej

Marina Niesulice obejmuje prowadzenie

W dniach 13-14 maja, w Jacht Klubie Wielkopolski w Poznaniu, odbyła się pierwsza runda inauguracyjnego sezonu Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Po dwóch dniach i 26 rozegranych wyścigach pewne zwycięstwo odniosła załoga MKS Marina Niesulice. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Jacht Klubu Wielkopolski i AWF Poznań.

Czytaj dalej