C » Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej dobiega końca. W dniach 9-10 września na wodach Jeziora Kierskiego podczas ostatniej rundy załogi powalczą o medale Wielkopolskiej Ligi oraz awans do finału Lig Regionalnych.

Im bliżej finału, tym więcej emocji. Choć walka o złota i srebra Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej jest najprawdopodobniej rozstrzygnięta, to sytuacja brązowych medali wciąż pozostaje otwarta. Kibiców rozgrzewa też ta najważniejsza rywalizacja, gdyż na Finał Lig Regionalnych z Wielkopolski pojadą wyłącznie trzy najlepsze zespoły.

finał wielkopolskiej ligi żeglarskiej

Po dwóch rundach tabeli przewodzi MKS Marina Niesulice. Klub rywalizujący w Polskiej Lidze Żeglarskiej wystawia w WLŻ swój najsilniejszy skład, który wygrał obie dotychczasowe rundy. Ich przewaga jest wciąż wyraźna w punktach, jednak na wodzie coraz mocniej depcze im po piętach załoga Jacht Klubu Wielkopolski. Młoda załoga gospodarzy w dwóch rundach wystawiła różnych sterników, ale zmiany w składzie nie przeszkodziły im w ciągłym podnoszeniu poziomu sportowego. W klasyfikacji generalnej mają dwa punkty straty do Niesulic, którym dowolne miejsce na podium gwarantuje zwycięstwo w cyklu, ale nie takie cuda się w sporcie zdarzały. Czy JKW zdecyduje się atakować głównych rywali od początku i dać sobie szansę na zwycięstwo czy też bezpiecznym pływaniem zagwarantują sobie srebrne medale okaże się już w pierwszych wyścigach.

Za plecami liderów rozegra się walka o wysoką stawkę. Trzecie miejsce w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej oznacza nie tylko brązowe medale, ale również przepustkę do Finału Lig Regionalnych, który odbędzie się w październiku w mazurskim Sztynorcie. Polska Liga Żeglarska będąca organizatorem finału zagwarantowała miejsca przedstawicielom trzech najsilniejszych lig regionalnych – Trójmiejskiej, Warszawskiej oraz Wielkopolskiej.

finał wielkopolskiej ligi żeglarskiej

Na trzecim miejscu w tabeli, na remisie punktowym, znajdują się AZS Sailing Team oraz AWF Poznań. Obie załogi szybko się rozwijają i zapoznają ze specyfiką jachtów RS21, więc trudno jest przewidzieć kto wyjdzie górą z tego pojedynku. Przy sprzyjających warunkach do walki może włączyć się załoga SKŻ Powidz, chociaż strata 3 punktów wygląda na trudną do nadrobienia. W stawce zobaczymy też nową załogę Texet Sailing Team, która dołącza do rywalizacji na ostatnią rundę i choć nie liczy się w walce o klasyfikację generalną, to może pokusić się o „zwycięstwo etapowe”.

Organizator planuje rozegranie 30 krótkich i dynamicznych wyścigów na trasie zlokalizowanej blisko brzegu. Bazą regat jest Jacht Klub Wielkopolski w Poznaniu. Start rywalizacji w sobotę i niedzielę o godzinie 10:00, zakończenie regat w niedzielę planowane jest na godzinę 16:00. Regaty odbędą się na flocie nowoczesnych sportowych jachtów klasy RS21, które dostarcza i serwisuje organizator dla wyrównania czynnika sprzętowego.

Klasyfikacja generalna po dwóch rundach:

  1. MKS Marina Niesulice – 16 pkt
  2. Jacht Klub Wielkopolski – 14 pkt
  3. AZS Sailing Team – 11 pkt
  4. AWF Poznań – 11 pkt
  5. SKŻ Powidz – 8 pkt
  6. Kościański Klub Żeglarski – 5 pkt
  7. Marinadent – 3 pkt
  8. Załoga Rogalin – 3 pkt
  9. Texet Sailing Team – DNS

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency
POL-CAR

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań

Gospodarz:
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Zobacz nasze inne newsy:

Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
10 września 2023

Hat-trick Mariny Niesulice

W finałowej rundzie Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej ponownie zwyciężyła załoga MKS Marina Niesulice kompletując tym samym hat-tricka w sezonie 2023. Na podium zadebiutowała załoga SKŻ Powidz, a na brązowe medale trafiły do zawodników Jacht Klubu Wielkopolski. Awans do finału Lig Regionalnych wywalczyły załogi Niesulic, JKW i AWF Poznań. 

Czytaj dalej

Trudna przeprawa faworytów

W dniach 10-11 czerwca na wodach Jeziora Kierskiego odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Faworyci nie zawiedli, choć ich droga do podium była bardziej wyboista niż podczas pierwszej rundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy nowe twarze.

Czytaj dalej

Marina Niesulice obejmuje prowadzenie

W dniach 13-14 maja, w Jacht Klubie Wielkopolski w Poznaniu, odbyła się pierwsza runda inauguracyjnego sezonu Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Po dwóch dniach i 26 rozegranych wyścigach pewne zwycięstwo odniosła załoga MKS Marina Niesulice. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Jacht Klubu Wielkopolski i AWF Poznań.

Czytaj dalej