C » Trudna przeprawa faworytów

Trudna przeprawa faworytów

W dniach 10-11 czerwca na wodach Jeziora Kierskiego odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Faworyci nie zawiedli, choć ich droga do podium była bardziej wyboista niż podczas pierwszej rundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy nowe twarze.

Pierwsza runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej odbyła się w maju w silnym wietrze i słonecznej pogodzie. Na drugą rundę organizatorzy ponownie zamówili wyśmienite żeglarskie warunki, które pozwoliły przeprowadzić aż 28 wyścigów.

Druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Faworytami byli medaliści pierwszej rundy, czyli załogi Mariny Niesulice, Jacht Klubu Wielkopolski i AWF-u Poznań. Tylko ostatnia z tych załóg rozpoczęła regaty dobrze. Liderzy tabeli pływający ze sternikiem Piotrem Kotwickim rozpoczęli sobotnie ściganie bardzo chaotycznie. Duża ilość niewymuszonych błędów była rekompensowana dzięki „prezentom” od mniej doświadczonych załóg. Jacht Klub Wielkopolski próbował odnaleźć się w stawce po zmianie sternika. Pierwsze wyścigi zakończyli na miejscach trzecim, trzecim i czwartym, czyli zdecydowanie poniżej oczekiwań swoich i kibiców zgromadzonych na brzegu. Bardzo dobry poziom prezentowała na początku soboty załoga AWF-u Poznań prowadzona przez Macieja Oleksiuka. Kilka razy zabłysła też w pełni żeńska na tę rundę załoga SKŻ Powidz ze sterniczką Oliwią Feret. Ze zmiennym szczęściem pływały załogi AZS-u, Kościańskiego Klubu Żeglarskiego i Załoga Rogalin.

Załoga SKŻ Powidz pod wodzą Oliwii Feret

Druga część dnia to ustatkowanie formy u Niesulic i początek serii zwycięstw, która pozwoliła im objąć bezpieczne prowadzenie. Gdy wszystko wskazywało na to, że na drugim miejscu dzień skończy AWF, doszło do kolizji, za którą sędziowie przyznali im karę 3 punktów. Na drugie miejsce awansowała załoga gospodarzy, której sternik Tomasz Misiak zapoznał się z charakterystyką ligowych regat. Trzecie miejsce po pierwszym dniu, na remisie z czwartym AWF-em zajmował AZS Sailing Team.

W niedzielę zażarcie walczyły załogi z góry i z dołu tabeli. Załoga z Niesulic nie ustrzegła się błędów, ale pewnie sięgnęła po drugie z rzędu zwycięstwo. Bardzo dobrą formę zaprezentowała młoda załoga Jacht Klubu Wielkopolski, która poza ostatnim wyścigiem, ani razu nie spadła z miejsc 1-2. Brązowe medale rozstrzygnęła różnica jednego punktu. AZS Sailing Team wygrywając swój ostatni wyścig zapewnił sobie debiut na podiom i powetował niewykorzystane szanse z poprzedniej rundy. AWF Poznań tym razem musiał zadowolić się czwartą pozycją.

Medaliści drugiej rundy Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Finałowa runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się w dniach 9-10 września. Trzy załogi sklasyfikowane najwyżej w klasyfikacji generalnej wywalczą awans do ogólnopolskiego finału Lig Regionalnych, organizowanego przez Polską Ligę Żeglarską w mazurskim Sztynorcie.

Wyniki 2. rundy Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej:

 1. MKS Marina Niesulice – 19 pkt
 2. Jacht Klub Wielkopolski – 28 pkt
 3. AZS Sailing Team – 39 pkt
 4. AWF Poznań – 40 pkt
 5. SKŻ Powidz – 42 pkt
 6. Kościański Klub Żeglarski – 59 pkt
 7. Załoga Rogalin – 60 pkt

Klasyfikacja generalna po pierwszej rundzie:

 1. MKS Marina Niesulice – 16 pkt
 2. Jacht Klub Wielkopolski – 14 pkt
 3. AZS Sailing Team – 11 pkt
 4. AWF Poznań – 11 pkt
 5. SKŻ Powidz – 8 pkt
 6. Kościański Klub Żeglarski – 5 pkt
 7. Marinadent – 3 pkt
 8. Załoga Rogalin – 3 pkt

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency
POL-CAR

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań

Gospodarz:
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Zobacz nasze inne newsy:

Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
10 września 2023

Hat-trick Mariny Niesulice

W finałowej rundzie Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej ponownie zwyciężyła załoga MKS Marina Niesulice kompletując tym samym hat-tricka w sezonie 2023. Na podium zadebiutowała załoga SKŻ Powidz, a na brązowe medale trafiły do zawodników Jacht Klubu Wielkopolski. Awans do finału Lig Regionalnych wywalczyły załogi Niesulic, JKW i AWF Poznań. 

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
1 września 2023

Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej dobiega końca. W dniach 9-10 września na wodach Jeziora Kierskiego podczas ostatniej rundy załogi powalczą o medale Wielkopolskiej Ligi oraz awans do finału Lig Regionalnych.

Czytaj dalej

Marina Niesulice obejmuje prowadzenie

W dniach 13-14 maja, w Jacht Klubie Wielkopolski w Poznaniu, odbyła się pierwsza runda inauguracyjnego sezonu Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Po dwóch dniach i 26 rozegranych wyścigach pewne zwycięstwo odniosła załoga MKS Marina Niesulice. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Jacht Klubu Wielkopolski i AWF Poznań.

Czytaj dalej