C » Rusza Wielkopolska Liga Żeglarska

Rusza Wielkopolska Liga Żeglarska

W dniach 13-14 maja żeglarstwo ligowe zawita do Poznania. Rozpocznie się inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej, w której załogi z całego regionu będą miały okazję zmierzyć się ze sobą w dynamicznej i widowiskowej formule regat ligowych. Rozgrywki potrwają do września, a najlepsze załogi awansują do ogólnopolskiego finału Lig Regionalnych.

Żeglarstwo ligowe święci w ostatnich latach sukcesy. Polska Liga Żeglarska, która rozpoczęła rozgrywki od sezonu 2015 rozrosła się do imponującej liczby ponad 50 klubów w sezonie 2022. Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 będzie kolejnym rekordowym. Na fali popularności żeglarstwa ligowego powstają ligi regionalne. Od nadchodzącego roku swoją ligę żeglarską będzie miała też Wielkopolska.

Regaty ligowe charakteryzują się wyeliminowaniem czynnika sprzętowego. Załogi ścigają się na jachtach dostarczonych przez organizatora i identycznie ustawionych, dzięki czemu o wyniku decydują jedynie umiejętności żeglarskie. Wielkopolska Liga Żeglarska będzie korzystać z floty czterech nowoczesnych sportowych jachtów RS21 z brytyjskiej stoczni RS Sailing obsługiwanych przez czteroosobowe załogi.

Bazą regat będzie Jacht Klub Wielkopolski, jeden z najlepiej rozpoznawalnych klubów regionu z bogatą sportową historią. Teren Jacht Klubu jest naturalną trybuną, z której kibice będą mogli oglądać wyścigi. Regaty będą składać się z serii krótkich, dynamicznych wyścigów odbywających się na trasie ustawionej blisko brzegu. Sędziowanie odbywa się na wodzie, co ułatwia zrozumienie dyscypliny zawodnikom i kibicom.

W rozgrywkach weźmie udział 8 załóg, które podczas trzech rund zawalczą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Trzy najwyżej sklasyfikowane załogi wywalczą awans do ogólnopolskiego finału Lig Regionalnych organizowanego na koniec sezonu w mazurskim Sztynorcie przez Polską Ligę Żeglarską.

Terminarz:
1 runda – 13-14 maja
2 runda – 10-11 czerwca
3 runda – 9-10 września

Wyścigi będą odbywać się w soboty w godzinach 10-18 i w niedziele w godzinach 10-16.

Lista startowa:

  1. Sportowy Klub Żeglarski Powidz
  2. Kościański Klub Żeglarski
  3. MKS Marina Niesulice
  4. Załoga Rogalin
  5. AZS Sailing Team
  6. Marinadent
  7. AWF Poznań
  8. Jacht Klub Wielkopolski

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency
POL-CAR

Gospodarz:
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej:
https://onboardsailing.pl/wielkopolska-liga-zeglarska/

Przebieg regat będzie relacjonowany na facebookowym profilu WLŻ:
https://www.facebook.com/wielkopolska.liga.zeglarska

#wielkopolska #ligazeglarska #onboard #jkwpoznan #rs21

Zobacz nasze inne newsy:

Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
10 września 2023

Hat-trick Mariny Niesulice

W finałowej rundzie Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej ponownie zwyciężyła załoga MKS Marina Niesulice kompletując tym samym hat-tricka w sezonie 2023. Na podium zadebiutowała załoga SKŻ Powidz, a na brązowe medale trafiły do zawodników Jacht Klubu Wielkopolski. Awans do finału Lig Regionalnych wywalczyły załogi Niesulic, JKW i AWF Poznań. 

Czytaj dalej
Wielkopolska Liga Żeglarska
1 września 2023

Finał Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej

Inauguracyjny sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej dobiega końca. W dniach 9-10 września na wodach Jeziora Kierskiego podczas ostatniej rundy załogi powalczą o medale Wielkopolskiej Ligi oraz awans do finału Lig Regionalnych.

Czytaj dalej

Trudna przeprawa faworytów

W dniach 10-11 czerwca na wodach Jeziora Kierskiego odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Faworyci nie zawiedli, choć ich droga do podium była bardziej wyboista niż podczas pierwszej rundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy nowe twarze.

Czytaj dalej