C » Mistrzostwa Świata RS21 w Biogradzie

Mistrzostwa Świata RS21 w Biogradzie

W Chorwackim Biogradzie odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w klasie RS21. Dwie łódki ze stajni Onboard pojawiły się na linii startu we flocie ponad 40 jachtów. Na jednej z nich wystartowała drużyna Rockstars Racing prowadzona przez Aleksa Michalskiego, czyli zwycięzcy tegorocznej 1 Ligi PLŻ. Na drugą łódkę wsiadł trenerski skład Onboardu:
Barbara Mrozowicz
Szymon Jabłkowski
Kasia Harc
Kacper Kowalski

Po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy wiedzieliśmy, że poziom rywalizacji będzie wysoki, ale płynąc nową łódką na nowym zestawie żagli od Bryt Sails liczyliśmy, że uda nam się zaprezentować nasze możliwości. Niestety, tylko pierwszy dzień rywalizacji dał nam warunki, w których mogliśmy rywalizować z resztą stawki. Zmienny w kierunku wiatr z siłą w zakresie 6-10 węzłów to idealne warunki dla słabowiatrowych załóg 😉 W pierwszym wyścigu, po zepsutym starcie udało nam się nadrobić prawie 20 pozycji i zakończyć wyścig na 16. pozycji. W drugim start poszedł po naszej myśli. Przez cały wyścig byliśmy z przodu stawki i ukończyliśmy na 4. pozycji.

Po świetnym pierwszym dniu dobra passa się skończyła, ale byliśmy na to przygotowani. W piątek i sobotę nie wyszliśmy na wodę oszczędzając sprzęt i siły. Na nasze szczęście wiatru było tak dużo, że przez dwa dni odbył się wyłącznie jeden wyścig, więc strata nie była duża. W niedzielę w pierwszym wyścigu nie udało nam się odkopać po słabym starcie, a w kolejnym awarii uległa knaga fału genakera eliminując nas z dalszej rywalizacji. Wielkiej szkody nie było, bo i tak płynęliśmy w ostatniej dziesiątce.

Z polskich załóg zdecydowanie najlepiej poradziła sobie załoga WAT-u Warszawa. Wojtek Myśliwiec i jego załoga ukończyli regaty na 8. pozycji w klasyfikacji generalnej, a w dywizji Corinthian zdobyli srebrne medale. Rywalizację w generalce zdominowali Włosi zabierając ze sobą komplet medali.

Pięć polskich załóg na Mistrzostwach Świata to wynik dobrej roboty RS Sailing Polska i niezły punkt
startowy do zajęcia mocnej pozycji w międzynarodowej klasie. W nowo wybranych władzach klasy znaleźli się Robert Góra z Yacht Clubu Sopot w roli Delegata Technicznego oraz Maciek Cylupa i Szymon Jabłkowski jako krajowi reprezentanci do rady klasy.

Zobacz nasze inne newsy: